Papír-vb

Múltidéző II/12.

Német Nagydíj, Hockenheim

2016. július 31. - F1 Hierro

A világbajnokság mezőnye egy év kihagyás után visszatér Németországba, a Hockenheimringre. A 2002-ben megkurtított pálya régi vonalán Jenson Button, Kimi Räikkönen és Fernando Alonso versenyezhetett még a jelenlegi mezőnyből. Az utóbbi időben rendre akadnak német pilóták a mezőnyben, idén is ott vannak négyen: a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel, az idei bajnokaspiráns Nico Rosberg, az eddig "örök ígéretnek" tűnő Nico Hülkenberg és a DTM-ből idén érkezett Pascal Wehrlein. Közülük Vettelnek és Rosbergnek sikerült már Német Nagydíjat nyernie, igaz, előbbinek még csak a második helyszínen, a Nürburgringen, amely egy időben Hockenheim váltótársa volt. A jelenlegi listavezető Lewis Hamiltonnak viszont van győzelme mindkét pályán, a legtöbb Német Nagydíjat azonban az aktív pilóták közül Fernando Alonso nyerte, szám szerint hármat (mindet Hockenheimben). Igaz, ebből ez egyiknél Felipe Massa győzelmét kellett beáldozni, a hírhedtté vált burkolt csapatutasítással.

Idén nagy eséllyel újra hazai autó nyerhet, de vajon a győztes pilóta is hazai lesz?

Hamilton

2004-ben a Forma–3 Euroszériában 2×2 futamon versenyzett itt, legjobb eredménye második hely a záró hétvége első versenyén. 2005-ben három győzelmet is szerzett a pályán, egyszer pedig „csak” harmadik lett. A GP2-ben 2006-ban két dobogót hozott össze: a hosszú futamon második, a sprinten harmadik lett.

2008-ban első Német Nagydíját McLaren–Mercedesszel megnyerte. 2010-ben negyedik lett, 2012-ben defekt következtében kiesett. Tavalyelőtt Mercedesszel harmadik lett.

A Nürburgringen 2009-ben McLarennel a rajt utáni ütközése miatt visszaesett, csak 18.-ként futott be, majd 2011-ben ott is sikerült nyernie. 2013-ban Mercedesszel élről indulva ötödik lett.

Ricciardo

A brit Forma–3-ban 2009-ben egy negyedik és egy nyolcadik helyezést ért el a pályán. A WSR 3.5-ös kategóriájában 2010-ben megnyerte az első itteni futamot.

Első Forma–1-es Német Nagydíja 2011-ben a Nürburgringen volt, ott HRT-vel 19. lett. Két évvel később ugyanott Toro Rossóval 12. helyen végzett.

Első hockenheimi Forma–1-es versenyén 2012-ben a Toro Rosso színeiben 13. lett. Tavalyelőtt a Red Bull pilótájaként hatodik hellyel szerezte meg első németországi Forma–1-es pontjait.

Vettel

Már 2003-ban is rajthoz állt Hockenheimben a Forma BMW futamain. Az nyitó versenyhétvégén egy második helyet szerzett, a záró hétvégén egy harmadik helyet és egy győzelmet. A következő évben mindkét hétvége mindkét futamát megnyerte. 2005-ben a Forma–3 Euroszériában szintén 2×2 futamon vett itt részt, az utolsón harmadik lett. Egy évvel később a szezonnyitó második futamát megnyerte, a szezonzáró első futamán harmadik helyezést ért el.

A pályaismeret ellenére a Forma–1-ben még hiányzik neki a hockenheimi győzelem. 2008-ban az első Német Nagydíján Toro Rossóval nyolcadik lett. Két évvel később az itteni futamon Red Bull-lal élről indult, de végül harmadik helyen végzett a Ferrarik mögött. 2012-ben ugyan még másodikként állhatott dobogóra az eredményhirdetésen, de szabálytalan előzés miatt időbüntetést szabtak ki rá, így visszasorolták ötödik helyre. Tavalyelőtt negyedikként maradt le a pódiumról.

A Nürburgringen rendezett Német Nagydíjak eddig többnyire jobban sikerültek neki. 2009-ben a Red Bull színeiben második lett a csapattárs Mark Webber mögött. 2011-ben ez volt az idény első olyan futama, ahol nem állt dobogóra, negyedikként futott be. 2013-ban viszont végre sikerült megszereznie első hazai nagydíjgyőzelmét. A Ferrari jelenlegi formája alapján idén  nincs nagy esélye arra, hogy a másik pályán is összejöjjön.

Rosberg

A Forma BMW-ben 2002-ben élről indulva megnyerte mind a négy itteni futamot. A Forma–3 Euroszériában 2003-ban egy harmadik hely volt az itteni legjobbja a nyitó hétvégén, 2004-ben a szezonnyitó két futamát megnyerte. A GP2-ben 2005-ben a hosszú futamot megnyerte, a sprintversenyen negyedik lett.

A 2006-os Német Nagydíjon Williamsszel a verseny elején ütközve kiesett. Két évvel később tizedik (nem pontszerző), Mercedesszel 2010-ben nyolcadik, 2012-ben tizedik lett. Tavaly viszont végre sikerült neki az első hazai győzelem, ráadásul német autóval.

A Nürburgringen 2009-ben Williamsszel negyedik, Mercedesszel 2011-ben hetedik, 2013-ban kilencedik helyen végzett.

Räikkönen

Első öt Német Nagydíján (2001 Sauber–Petronas, 2002–2005 McLaren–Mercedes) nem sikerült célba érnie. 2003-ban a rajt után ütközött Ralf Schumacherrel. 2005-ben műszaki hiba miatt az élről esett ki. 2006-ban aztán élről indulva felállhatott a dobogó harmadik fokára. 2008-ban Ferrarival hatodik lett. Ezt követően 2012-ben indult újra Hockenheimben Lotusszal, Vettel büntetését követően harmadik helyre lépett elő, vagyis ha fizikailag nem is, de hivatalosan dobogóra állhatott. Tavalyelőtt viszont újra Ferrarival mindössze 11. helyre futotta.

A Nürburgringen 2009-ben Ferrarival kiesett, 2013-ban Lotusszal második lett.

Grosjean

A Forma–3 Euroszériában 2006-ban nem sikerült az itteni futamokon pontot szereznie (a záró hétvégén ki is zárták). 2007-ben viszont a dobogó mindhárom fokát megjárta: a nyitó hétvége második futamát megnyerte, a záró hétvégén pedig egy második és egy harmadik helyezést hozott össze. A GP2-ben 2008-ban a hosszú versenyen második, a sprinten negyedik helyen végzett, a 2010-es versenyei viszont kevésbé sikerültek.

Forma–1-es Német Nagydíjon 2012-ben indult először Hockenheimben Lotusszal, akkor 18. helyen végzett. Tavalyelőtt vízszivárgás miatt kiállni kényszerült.

A Nürburgringen 2013-ban a dobogó harmadik fokára állhatott.

Ericsson

2009-ben a brit Forma–3 külhoni hétvégéjének első futamát megnyerte, a másikon negyedik lett. A GP2-ben 2010-ben és 2012-ben 2×2 futamon indult a pályán, legjobb eredménye a 2010-es hosszú versenyen elért hatodik hely volt.

Eddigi egyetlen Német Nagydíján tavalyelőtt Caterhammel 18. helyen végzett.

Pérez

A Forma BMW-ben 2005-ben 2×2 futamon indult itt, legjobbja második hely a nyitó hétvége második futamán. 2006-ban mind a négy futamon pontot szerzett, de dobogóra nem állt. A GP2-ben 2010-ben egy második helyet és egy győzelmet hozott össze.

Első Német Nagydíja a Nürburgingen volt 2011-ben, Sauberrel 11. lett. 2013-ban McLaren–Mercedesszel nyolcadik helyen futott be.

Hockenheimben 2012-ben Sauberrel hatodik helyezést ért el, tavalyelőtt a Force India színeiben tizedik lett.

Nasr

2010-ben a brit Forma–3 itteni hétvégéjén három futamon indult a pályán, de egyiken sem szerzett pontot. A GP2-ben 2012-ben negyedik lett a hosszú futamon és harmadik a sprinten, tavalyelőtt ötödik a hosszú futamon és második sprinten.

Alonso

Első alkalommal 2000-ben a Forma–3000-ben versenyzett a pályán, akkor kiesett.

2001-ben Minardival tizedik lett az első Német Nagydíján (amiért még nem járt pont). Két évvel később Renault-val negyedik helyezést ért el. 2004-ben egy helyet javítva dobogóra állhatott, majd 2005-ben Kimi kiesése után megnyerte a futamot. 2006-ban ötödik helyre futotta. 2008-ban 11. lett. 2010-ben Ferrarival ismét nyert, bár ehhez tudatni kellett Massával, hogy „Fernando is faster than you”. 2012-ben ismét megnyerte a futamot, ezzel ő a legeredményesebb a mezőnyből a pályán és a Német Nagydíjakon is. Tavalyelőtt ötödik lett.

A Nürburgingen 2009-ben Renault-val hetedik, 2011-ben Ferrarival második, 2013-ban negyedik helyen végzett.

Massa

Első Német Nagydíján 2002-ben pontot szerezhetett volna, de a Sauber arra utasította, hogy adja át a hatodik helyét a hazai versenyző Nick Heidfeldnek (ómennek is beillett…). Két évvel később 13. lett, majd 2005-ben nyolcadik hellyel szerezte első itteni pontját. 2006-ban Ferrarival második lett a csapattárs Michael Schumacher mögött. Két évvel később ismét dobogóra állhatott, ezúttal harmadikként. 2010-ben megint csapattársa (Alonso) mögött lett második – bár vezetett, szóltak neki, hogy „Fernando is faster than you”. 2012-ben mindössze 12. helyen végzett. Tavalyelőtt Williamsszel a rajt után ütközve kiesett.

A Nürburgringen 2009-ben Ferrarival harmadik lett a két Red Bull mögött, 2011-ben ötödik, 2013-ban kicsúszott és fel kellett adnia a versenyt.

Magnussen

2008-ban az ADAC Formel Masters szezonzáróján mindkétszer kiesett. A 2009-es Forma Renault 2.0 Észak-Európa Kupa itteni hétvégéjének első futamán a dobogó harmadik fokára állhatott. 2010-ben a német Forma–3-ban egy második és egy ötödik helyezést produkált.

A tavalyelőtti Német Nagydíjon McLaren-Mercedesszel kilencedik lett.

Gutiérrez

2007-ben itt volt az egyetlen hétvégéje a Forma BMW ADAC szériában, egy 15. és egy negyedik helyet hozott össze. 2008-ban az európai Forma BMW-ben mindkét futamot mesterhármassal nyerte. A GP3-ban 2010-ben a hosszú versenyen negyedik lett, a sprintet megnyerte. A GP2-ben 2012-ben hosszú versenyen tizedik, a sprintfutamon ötödik lett.

Forma–1-es Német Nagydíjon 2013-ban a Nürburgringen Sauberrel 14. lett.

Hockenheimben tavalyelőtt szintén 14. helyen végzett.

Button

Első szezonjában, 2000-ben (még a régi pályán) itt érte el legjobb azévi helyezését, Williams–BMW-vel negyedik lett. 2001-ben Benetton–Renault-val ötödik helyen futott be, ez volt abban az évben az egyetlen pontszerzése. Egy évvel később gyári Renault-val kiesett. BAR–Hondával 2003-ban nyolcadik lett, 2004-ben eddigi legjobb itteni helyezését elérve második. 2005-ben szintén dobogóra állhatott, ezúttal harmadik helyen. 2006-ban gyári Hondával negyedik helyezést ért el, két évvel később viszont csak 17. helyre futotta. 2010-ben McLaren–Mercedesszel ötödik lett, 2012-ben nyolc év után újra második (Vettel büntetésével egyet előrelépve). Tavalyelőtt nyolcadik helyen végzett.

A Nürburgringen 2009-ben Brawn–Mercedesszel ötödik lett, 2011-ben a McLaren hidraulikai problémája miatt kiesett, 2013-ban hatodik helyen végzett.

Kvjat

Az európai Forma BMW-ben 2010-ben egy ötödik és egy negyedik helyezést ért el. 2011-ben a Forma Renault 2.0 Észak-Európa Kupa nyitófutamát megnyerte, majd egy harmadik és egy ötödik helyezést hozott össze a hétvége további futamain. 2013-ban az európai Forma–3 nyitó hétvégéjének harmadik futamán a dobogó harmadik fokára állhatott (pontot csak azért nem kapott, mert vendég pilótaként vett részt a sorozatban).

A tavalyelőtti Német Nagydíjat olajszivárgás miatt adta fel.

Hülkenberg

A Forma BMW ADAC sorozatban 2005-ben a szezonnyitó hétvége mindkét futamát és az utolsó futamot is megnyerte. 2006-ban a német Forma–3 itteni hétvégéjének második futamát megnyerte, az elsőn ötödik lett. A Forma–3 Euroszériában 2007-ben szerzett itt egy második helyet a nyitó és egy győzelmet a záró hétvégén. 2008-ban a szezonnyitón mindkét futamon kiesett, a szezonzárón viszont nyert, majd harmadik lett.

Első hazai Forma–1-es versenyén 2010-ben Williamsszel 13. helyen végzett. Force Indiával 2012-ben kilencedik, tavalyelőtt hetedik helyezést ért el.

A Nürburgringen 2011-ben a Force India pénteki tesztpilótája volt. 2013-ban Sauberrel tizedikként szerzett egy pontot.

Palmer

A GP2-ben 2012-ben és 2014-ben 2×2 futamon versenyzett a pályán, tavalyelőtt a hosszú versenyen harmadik lett, a sprinten hatodik.

Verstappen

Tavalyelőtt az európai Forma–3-ban 2×3 futamon járt a pályán, az első hétvége harmadik és a záró hétvége első futamát megnyerte.

Sainz

Az európai Forma BMW-ben 2010-ben 11. és hatodik helyen végzett az itteni futamokon. 2011-ben a Forma Renault 2.0 Észak-Európa Kupa szezonnyitó hétvégéjén az első futamon harmadik lett, a másik kettőt megnyerte. A Forma–3 Euroszériában 2011-ben a záró hétvége harmadik futamán ötödik lett, vendég pilótaként nem szerzett pontot. 2012-ben már állandó versenyzőként 2×3 futamon indult a pályán, a nyitó hétvége első és harmadik futamán második lett.

Bottas

A Forma Renault 2.0 Észak-Európa Kupa 2007-es szezonzáróján mindkét futamot megnyerte, a 2008-as szezonnyitón pedig ott folytatta, ahol előző évben abba hagyta: ismét két győzelemmel. A Forma–3 Euroszériában 2009-ben a 2×2 futamból legjobbja a második hely a záró hétvége első futamán, 2010-ben pedig egy második és két harmadik helyet produkált a pályán.

A 2012-bes Német Nagydíjon a Williams pénteki tesztpilótája volt, tavalyelőtt silverstone-i legjobbját beállítva második helyezést ért el.

A Nürburgringen 2013-ban 16. lett.

Haryanto

A GP3-ban 2010-ben mindkét itteni futamon kiesett. A GP2-ben 2×2 futamon indult itt 2012-ben és 2014-ben, de egyszer sem szerzett pontot.

Wehrlein

Az ADAC Formel Masters sorozatban 2010-ben a hétvége három futamából a második sikerült a legjobban, ahol hetedik lett. A 2011-es záró hétvége első futamán harmadik lett. A Forma–3 Euroszériában 2012-ben a nyitó és záró hétvégén 2×3 futamon indult a pályán (a hétvégék első és harmadik futama egyúttal az Európa-bajnokságba is számított), a záró hétvégén második lett a két Európa-bajnokságba is számító futamon. 2013-tól 2015-ig a DTM-ben rendre itt volt a szezonnyitó és szezonzáró, összesen nyolc futamon indult itt (2015-ben már kétfutamos hétvégék voltak), legjobbja a tavalyi szezonnyitón elért második hely.