Papír-vb

Papír-vb

Múltidéző III/7.

Kanadai Nagydíj, Montréal

2017. június 10. - F1 Hierro

A montréali Gilles Villeneuve pálya, amelyet Forma-1-en kívül nem nagyon használnak más versenyekre, gyakran hoz emlékezetes futamokat. A jelenlegi mezőnyből Lewis Hamilton a legsikeresebb Kanadában, öt győzelmével, beleértve a tavalyi versenyt. A két jelenlegi Ferrari-pilóta, Sebastian Vettel és Kimi Räikkönen egy-egy Kanadai Nagydíjat nyert még korábbi csapatuk színeiben, akárcsak Fernando Alonso, Daniel Ricciardo pedig három éve itt szerezte első futamgyőzelmét. Hamilton csapattársa, Valtteri Bottas az elmúlt két évben mindkétszer dobogóra állhatott (még a Williams pilótájaként), így vele is érdemes lehet számolni. 

Vandoorne

Első kanadai versenye lesz.

Ricciardo

A 2011-es hétvégén a Toro Rosso pénteki tesztpilótájaként vett részt. A futamon 2012-ben 14., 2013-ban 15. lett. Annál jobban sikerült a Red Bull színeiben a 2014-es verseny: megszerezte Forma–1-es pályafutása első futamgyőzelmét. Tavalyelőtt viszont még pontot sem sikerült szereznie, 13. helyen végzett. Tavaly hetedik lett.

Vettel

Először 2008-ban a Toro Rosso pilótájaként versenyzett Kanadában, nyolcadikként szerzett is egy pontot. Már a Red Bull színeiben 2010-ben negyedik lett csapattársa, Mark Webber előtt. 2011-ben pole-ból indult, az utolsó körig élen állt, de a verseny vége felé hibázott, így második lett. 2012-ben ismét élről indulva és leggyorsabb kört futva végzett negyedik helyen. 2013-ban sorozatban harmadjára lett edzéselső, és végre sikerült ezen a pályán is behúznia a győzelmet. 2014-ben a dobogó harmadik fokán ünnepelhetett együtt az első győzelmét szerző csapattársával. Tavalyelőtt Ferrarival nem alakult jól az időmérője, az első szakaszban kiesett, ráadásul egy szabadedzésen piros zászlós előzés miatt öt rajthely büntetést is kapott (bár mások büntetése miatt ez végül csak két helyet jelentett), a 18. rajthelyről indulva ötödiknek jött fel a verseny végére. Tavaly a rajtnál megelőzte a Mercedeseket, de a két kiállásos taktika nem bizonyult kifizetődőnek, így hiába üldözte Hamiltont, végül a dobogó második fokára állhatott.

Räikkönen

Első kanadai futamán 2001-ben rögtön negyedik lett Sauber–Petronasszal. A McLaren–Mercedes pilótájaként 2002-ben megismételte ezt az eredményt; 2003-ban hatodik, 2004-ben ötödik helyen futott be. 2005-ben sikerült győznie, ami Alonso kiesésével együtt javította a bajnoki esélyeit. 2006-ban harmadik lett, majd Ferrarival 2007-ben ötödik. 2008-ban kiesett, miután a boxkijáratnál Hamilton belehajtott. Legközelebb 2012-ben versenyzett a pályán, Lotusszal nyolcadik lett. 2013-ban ötödik helyen, 2014-ben újra Ferrarival tizedik helyen végzett. Tavalyelőtt leggyorsabb kört futva negyedik lett. Tavaly hatodik helyen fejezte be a versenyt.

Grosjean

2012-ben Lotusszal letette a névjegyét a pályán, máig legjobb Forma–1-es versenyhelyezését elérve második lett (azóta csak 2013-ban Austinban sikerült neki hasonló). A 2013-as versenyére a monacói futamon okozott balesete miatt tízhelyes hátrasorolást hozott magával, a rajtrács végéről indulva 13. helyen végzett. 2014-ben a hátsó szárny sérülése miatt kellett feladnia a versenyt. Tavalyelőtt tizedik lett. Tavaly a Haas színeiben 14. helyen végzett.

Ericsson

Tavalyelőtt a Caterham olajszivárgása miatt kiállni kényszerült. A Sauber színeiben tavalyelőtt 14., tavaly 21. helyről indulva (öthelyes büntetéssel a monacói ütközésért) 15. helyen végzett.

Pérez

2011-ben Sauberrel a pénteki szabadedzésen részt vett, de még nem épült fel teljesen a monacói sérüléséből, emiatt a hétvége további részére visszalépett. A 2012-es futama viszont emlékezetesre sikerült: a dobogó harmadik fokára állhatott. 2013-ban McLaren–Mercedesszel nem szerzett pontot, 11. helyen végzett. 2014-ben Force Indiával részese volt a futam nagyjelenetének: az utolsó körben Massa megpróbálta őt megelőzni, de ütköztek és mind a ketten kiestek (a megtett táv alapján 11.-nek rangsorolták). Tavalyelőtt is 11. lett, de ezúttal célba érőként. Tavaly tizedik helyen végzett.

Alonso

Első kanadai versenye 2001-ben volt Minardival, erőátviteli problémák miatt kiesett. Két évvel később már a Renault-nál versenyzett, szoros befutóban lett negyedik Michael Schumacher és a két Williams mögött. 2004-ben megint az autó hibája (kormánymű) miatt esett ki, 2005-ben pedig saját hibájából, abban az évben ekkor nullázott először. 2006-ban viszont megszerezte eddigi egyetlen kanadai győzelmét. 2007-ben immár McLarennel hetedik lett, úgy, hogy a Super Agurit vezető Sato Takuma is megelőzte. Ismét Renault-val 2008-ban váltóhiba következtében kicsúszott. Ferrarival 2010-ben harmadik helyezést ért el; 2011-ben kiesett, miután összeakadt Buttonnal. 2012-ben ötödik lett, elsősorban a gumijai elfogyása miatt. 2013-ban másodikként állhatott újra dobogóra. 2014-ben hatodik helyen végzett. Tavalyelőtt a McLaren–Honda kipufogójának problémái miatt kiesett. A tavalyi futamon 11. lett.

Stroll

Első hazai versenyén indulhat.

Massa

Nem állt még dobogón Montréalban. Sauber–Petronassal 2002-ben kilencedik lett, 2004-ben kerekét elveszítve kiesett. 2005-ben negyedik helyezéssel sikerült pontokat szereznie. Ferrarival 2006-ban ötödik lett. 2007-ben kizárták, mert piros lámpánál hajtott ki a boxutcából. 2008-ban ötödik, 2010-ben 15., 2011-ben hatodik, 2012-ben tizedik, 2013-ban nyolcadik helyen végzett. 2014-ben Williamsszel az utolsó körben próbálta megelőzni Pérezt, de ütközés lett a vége és mindketten kiestek, a megtett táv révén 12.-nek jegyezték. Tavalyelőtt hatodik helyezést ért el. Tavaly túlmelegedés miatt kellett feladni a versenyt.

Magnussen

2014-ben McLaren–Mercedesszel kilencedik lett. Tavaly Renault-val a szombati szabadedzésen elszenvedett balesete miatt az időmérőn nem vehetett részt, de a futamon engedték indulni (váltócsere miatt öt rajthely büntetést is kapott, de semmi nem múlt rajta), 16. helyen végzett.

Kvjat

2014-ben a Toro Rosso hajtásláncának hibája miatt kiállni kényszerült. Tavalyelőtt a Red Bull színeiben kilencedik lett. Tavaly ismét a Toro Rosso pilótájaként három rajthelyes büntetéssel (a monacói baleset okozásáért) 15. helyről indulva 12. helyen végzett.

Hülkenberg

Először 2010-ben állt rajthoz a pályán, Williamsszel 13. helyen végzett. 2011-ben a Force India pénteki tesztpilótája volt, 2012-ben már versenyzőként 12. lett. 2013-ban fel kellett adnia a futamot, miután Sauberje megsérült a Giedo van der Gardéval való ütközésben. 2014-ben újra Force Indiával ötödikként sikerült pontokat szereznie, az utóbbi két évben pedig egyaránt nyolcadikként.

Palmer

Tavaly vízszivárgás miatt kiállni kényszerült.

Ocon

Először versenyezhet Kanadában.

Verstappen

Tavalyelőtt Toro Rossóval az utolsó sorból kellett indulnia, miután öt rajthely büntetést kapott a monacói ütközésért és tízet az ötödik motor beszereléséért. A futamon végül 15. helyen végzett. Tavaly a Red Bull színeiben negyedik helyezést ért el.

Hamilton

Már 2007-ben a McLaren–Mercedes elsőéveseként meggyőzően tette le a névjegyét Kanadában: itt szerezte első Forma–1-es futamgyőzelmét, élről indulva. Egy évvel később szintén megszerezte az első rajthelyet, de a biztonsági autós fázis alatt a boxkijáratnál belehajtott a piros lámpánál megálló Räikkönenbe, ami miatt mindketten kiestek. 2010-ben jött az újabb győzelem; 2011-ben megint kiesett, méghozzá a csapattárs Buttonnal ütközve. 2012-ben újra nyerni tudott, immár harmadszor. 2013-ban már a Mercedes színeiben a dobogó harmadik fokára állhatott. 2014-ben megtört az a sorozat, hogy minden második kanadai futamán nyerni tudott (2007, 2010, 2012, miután 2009-ben kimaradt a futam): fékproblémák miatt fel kellett adnia a versenyt. Tavalyelőtt viszont bepótolta a „mulasztást”, élről indulva újra győzött. Tavaly a rajtnál összekoccant csapattársával, Nico Rosberggel, de sikerült megúsznia, majd az egy kiállásos taktikának köszönhetően behúzta az ötödik győzelmét a pályán, ennél többször csak Michael Schumacher nyert Kanadai Nagydíjat.

Sainz

A tavalyelőtti versenyen 12., tavaly huszadik helyről indulva (váltócsere miatt öthelyes büntetéssel) kilencedik lett.

Bottas

A 2013-as futamon a Williams színeiben 14., 2014-ben hetedik lett. Az elmúlt két évben egyaránt harmadikként állhatott dobogóra, tavaly az egy kiállásos taktikának köszönhetően előzte meg a Red Bullokat és Kimit.

Wehrlein

Tavaly Manorral 17. helyen végzett.

A bejegyzés trackback címe:

https://papirvb.blog.hu/api/trackback/id/tr10012584243

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása