Papír-vb

Papír-vb

Konstruktőri múltidéző X/17.

Azeri Nagydíj, Baku

2024. szeptember 14. - F1 Hierro

A bakui utcai pályán először 2016-ban rendeztek Forma-1-es világbajnoki futamot, akkor még Európa Nagydíj néven, majd 2017-től immár az ország nevét visei a verseny. Az eddigi futamgyőzelmeken két csapat osztozik: a Mercedes és a Red Bull Racing, utóbbi az elmúlt három év versenyeit (köztük a tavalyi sprintet is) sorozatban megnyerte. A mostani időmérő után megvan az esély, hogy újabb csapat iratkozik fel melléjük: a Ferrari, amelynek színeiben Charles Leclerc immár negyedjére indulhat pole pozícióból a pályán, vagy a McLaren, amelynek színeiben Oscar Piastri az első sorból indulhat, bár nagy bánatukra a bajnokságban esélyesebb versenyzőjük, Lando Norris már a Q1-ből sem ment tovább.

Reménykedjünk benne, hogy a rajsorrend egy érdekes futamot is hoz!

Red Bull

A 2016-os Európa Nagydíjon Ricciardo az első sorból rajtolhatott, de korán kihívták kerékcserére, ami után még egyszer jönnie kellett, végül hetedik lett a futamon, míg Verstappen mögötte végzett nyolcadikként. A 2017-es Azeri Nagydíjon az ötödik helyről induló Verstappen műszaki probléma miatt kiállt. A tizedik helyről induló Ricciardo a futam elején kiállt a boxba, miután törmeléket szedett fel, de sikerült felzárkóznia, a piros zászló utáni újraindításkor megelőzte a két Williamset, ekkor harmadik volt, majd Hamilton boxkiállása és Sebastian Vettel büntetése után élre állt és meg is nyerte a versenyt, ami az istálló első diadala volt a szezon során. 2018-ban Ricciardo és Verstappen a negyedik helyért keményen csatázott, aminek során össze is értek, míg a 40. körben be nem következett a csapatvezetők rémálma: a két versenyző kiütötte egymást. 2019-ben Honda motorral Verstappen a második sorból rajtolva negyedik helyezést ért el; Gasly, akit kizárták a időmérőről az üzemanyag-átfolyási limit átlépése miatt, a féltengely hibája miatt kiesett. 2021-ben Vertstappen a harmadik, Pérez a hatodik helyről rajtolt, a kerékcserék után sikerült az első két helyre visszajönniük. A 46. körben Verstappen defekt miatt kiesett, az újraindítást ezzel Pérez várhatta az élről. Hamilton hibája után Péreznek sikerült megőriznie a vezető helyet, így először nyert a csapat színeiben. Verstappent a megtett táv révén 18. helyre rangsorolták, a leggyorsabb köre így nem ért pontot. Tavalyelőtt Pérez az első, Verstappen a második sorból indulhatott. A rajtnál Pérez élre állt, a Sainz kiesése utáni virtuális biztonsági autó alatt nem álltak ki kerékcserére, így később Pérez Leclerc mögé került. A 15. körben Verstappen megelőzte Pérezt, majd Leclerc kiesését követően meglett a kettős győzelem, Verstappen nyert, Pérez leggyorsabb körrel második lett. Tavaly a sprinten Pérez az első sorból, Verstappen a második sorból rajtolt. Az első körben Verstappent Russell megelőzte, a két autó összeért, Verstappen a falat is érintette. A biztonsági autó utáni újraindításnál Verstappen visszaelőzte Russellt, Pérez pedig a 8. kör elején átvette a vezetést Leclerc-től, így Pérez megnyerte a sprintet, Verstappen harmadik lett. A futamon Verstappen az első, Pérez a második sorból rajtolt. A 3. kör végén Verstappen megelőzte Leclerc-t, majd két körrel később Pérez is. Verstappen nem sokkal a biztonsági autó beküldése előtt cserélt kereket, Pérez viszont ezután tudta le, kevesebb időt veszítve, így élre állt, Verstappen elé pedig Leclerc is visszajött. Az újraindítást követően Verstappen ismét megelőzte Leclerc-t, így kettős győzelmet arattak, Pérez, Verstappen sorrendben.

Mercedes

A 2016-os Európa Nagydíjon a két versenyző számára ellenkező előjellel alakult a hétvége. Nico Rosberg megszerezte a pole pozíciót, a futamot zavartalanul megnyerte, végig vezetve, és leggyorsabb kört is futott, ez volt pályafutása második Grand Chelem-je Szocsi után. Hamilton viszont tizedik helyről rajtolhatott, miután a Q3-nak véget vetett, amikor odacsapta az autóját és eltört a felfüggesztése. A futamon, ahol a hibrid rendszerrel akadt problémáit rádiós segítség nélkül volt kénytelen megoldani, ötödik helyen végzett. A 2017-es Azeri Nagydíjon az első sorból indultak. Hamiltonnak sikerült eljönnie a rajtnál, Bottas viszont ütközött Kimivel és defektet kapott, körhátrányban a mezőny végére került. Mégis sikerült visszahoznia magát, olyannyira, hogy az utolsó pillanatban Strollt megelőzve megszerezte a második helyet. Hamilton, aki kétszer is összekoccant Vettellel, a meglazult nyaktámasz miatt boxkiállásra kényszerült, végül ötödik helyig jött vissza a végére. 2018-ban Hamilton és Bottas a 2-3. helyről indultak. A második biztonsági autós fázis után Bottas élen állt, Hamilton a harmadik helyen haladt. Vettel rosszul sikerült előzési kísérlete után Hamilton feljött a második helyre, majd Bottas defektet kapott és kiesett. Így Hamilton győzött, Bottast a megtett táv miatt 14. helyezettnek jegyezték. 2019-ben első sorból indulva kettős győzelmet arattak, Bottas nyerte a futamot Hamilton előtt. 2021-ben Hamilton a második helyről rajtolt, a második körben élre állt, de a kerékcserék után a két Red Bull mögé került. Verstappen kiesése után a második helyről várhatta az újraindítást, de elvétette az első kanyart (mint később kiderült, egy véletlen gombnyomással megváltoztatta a fékbeállítást), és a mezőny végére esett vissza, a 15. helyen végzett. A tizedik helyről rajtoló Bottas 12. lett, így hosszú idő után először nullázott a csapat úgy, hogy mindkét versenyzője célba ért. Tavalyelőtt Russell a harmadik sorból indulva dobogó harmadik fokára állhatott, a negyedik sorból induló Hamilton előtt befutva, aki a kerékcsere alatt időt veszítve visszaesett, de sikerült visszazárkóznia. Tavaly a sprinten Russell a második sorból indult, az első körben Verstappent megelőzve feljött a harmadik helyre, a biztonsági autós szakasz után Verstappen visszaelőzte, a harmadik sorból rajtoló Hamilton két helyet vesztett az újraindítás után, így Russell negyedik, Hamilton hetedik lett. A futamon Hamilton harmadik sorból indulva hatodik, a Q2-ben kieső Russell leggyorsabb kört futva nyolcadik helyen végzett.

Ferrari

A 2016-os Európa Nagydíjon a két pilóta a második sort foglalta el a rajtrácson. A kerékcserék után Kimi Räikkönen második helyen állt, de előbb időbüntetést kapott, majd további problémái akadtak, így maga elé engedte Vettelt, akinek sikerült megtartania a második helyet, míg Kimi végül negyedikként zárta a futamot. A 2017-es Azeri Nagydíjon szintén a második sorból indultak. Kimi a rajt után ütközött Bottasszal, ami miatt visszaesett. Később is viszontagságosan alakult a versenye: a Force Indiák ütközése után törmelékre hajtott, de a félbeszakítás alatt helyrerakták az autóját. Azonban tiltott helyen szerelték, így áthajtásos büntetést kapott, majd később ki is állt. Vettel Hamilton mögött haladt a második helyen, amikor hátulról belement a szerinte „féktesztelő” riválisába, majd bosszúból oldalról is ráhúzott, ami miatt 10 másodperc stop-and-gót kapott, de a kényszerűségből boxba álló Hamilton elé jött vissza, és előtte is maradt, negyedik lett a futamon. 2018-ban Vettel élről indult, Kimi a hatodik helyről. A Red Bullok ütközése miatti biztonsági autós fázis után Vettel második helyen állt a két Mercedes között. Bottast megpróbálta megelőzni, de elfékezte magát, így visszaesett. Bottas defektje után Kimi második, Vettel negyedik lett. 2019-ben a második sorból rajtoló Vettel harmadik, a Q2-ben az autóját összetörő Leclerc leggyorsabb körrel ötödik lett. 2021-ben Leclerc élről indult, a futam kezdeti szakaszában visszaesett a negyedik helyre. A biztonsági autó utáni újraindításkor Gasly és Vettel is megelőzték, de Verstappen kiesése és Hamilton újraindítást követő hibája után ismét nyert két helyet. Az utolsó körben keményen próbálkozott Gasly ellen, de végül maradt a negyedik. Az ötödik helyről rajtoló Sainz a 11. körben elfékezte magát, sok helyet veszítve, a futamot a nyolcadik helyen zárta. Tavalyelőtt Leclerc az élről indult, Sainz a második sorból, de egyikük sem ért célba: Sainz a 10. körben hidraulikai problémákkal állt ki, Leclerc a 21. körben a motorja elfüstölése miatt. Tavaly Leclerc a sprintszétlövésen és az időmérőn is megszerezte az első rajthelyet (bár az SQ3 végén falnak ment), a sprinten második lett, miután Pérez a 8. kör elején megelőzte; a harmadik sorból induló Sainz ötödik helyen futott be. A futamon Leclerc a 3. kör végéig állt élen, ekkor Verstappen megelőzte, majd két körrel később Pérez is. A biztonsági autó alatt letudott kerékcserével Leclerc a második helyre jött vissza a korábban cserélő Verstappen elé. A második sorból induló Sainz a negyedik helyen állt. Az újraindítást követően Leclerc-t megelőzte Verstappen, Sainzot pedig Alonso, így Leclerc harmadik helyezettként állhatott dobogóra, Sainz ötödik helyezést ért el.

McLaren

A 2016-os Európa Nagydíjon Alonso váltóhiba miatt feladta a futamot, Jenson Button a 11. helyen végzett, de nem volt esélye a pontszerző helyre. A 2017-es Azeri Nagydíjon Alonso és Stoffel Vandoorne mindketten tetemes rajtbüntetést halmoztak fel az erőforrás elemeinek cseréje miatt, bár ez gyakorlatban nem sokat jelentett mások büntetései miatt (na meg azért, mert már nem volt hova hátrébb sorolni őket). Alonso jó versenyt futva kilencedik, Vandoorne 12. lett. 2018-ban Renault motorral sikerült a kettős pontszerzés: Alonso, aki az első körben Szergej Szirotkinnal ütközve defektet kapott, a hetedik helyre tudott feljönni; Vandoorne kilencedik lett. 2019-ben Sainz és Norris 7–8. helyen végeztek. 2021-ben Norris hatodik lett az időmérőn, de a piros zászlós szabályok megsértése miatt három hellyel hátrébb indult. A futamon ötödik helyezést ért el, míg a Q2-ben piros zászlót okozó Ricciardo kilencedik lett. Tavalyelőtt az időmérőn egyaránt Q2-ig jutó Ricciardo és Norris 8–9. helyen végeztek. Tavaly a sprintszétlövésen Piastri az SQ2-ig jutott, Norris bejutott az SQ3-ba, de ott nem futott mért időt, mert már nem marad új szett lágy gumija. A sprinten nem szereztek pontot, Piastri tizedik, a 10. körben kereket cserélő Norris 17. helyen végzett. Az időmérőn mindkét versenyző a Q3-ba jutott, Norris a negyedik sorból rajtolhatott, Piastri az ötödik sorból, ezredre azonos időt futva Stroll-lal, de mivel később lett meg neki, tizedik rajthelyről indulhatott. A futamon Norris kilencedik, Piastri 11. lett.

Aston Martin

Az előd Force India színeiben Pérez a 2016-os Európa Nagydíjon remekelt: előbb második helyen végzett az időmérőn, bár váltócsere miatt öt hellyel hátrébbról indult, ahonnan a futam végére sikerült feljönnie a harmadik helyre, így dobogóra állhatott. 2018-ban ismét sikerült Péreznek a harmadik helyezés.

2021-ben Aston Martin név alatt ugyancsak sikerült a dobogó: Vettel második helyezést ért el, miután a biztonsági autós fázist követően Leclerc-t és Gaslyt is megelőzte, később pedig Verstappen kieséséből és Hamilton visszaeséséből is profiált. Stroll az időmérőn nem teljesített mért kört, így az utolsó sorból rajtolt kemény keveréken, a 30. körben defekt miatt kiesett. Tavalyelőtt Stroll a Q1-ben összetörte az autóját, így nem jutott tovább és piros zászlót is okozott. Vettel a Q2-ben szintén lekoccolta a palánkot, de az autónak nem esett baja, továbbjutott és kilencedik rajthelyről indulhatott. A futamon hatodik helyezést ért el, megúszva egy kicsúszást is a bukótérbe; míg Stroll vibráció miatt kiállt, a megtett táv révén 16. helyezettnek jegyezték. Tavaly mindkét versenyző SQ2-be jutott, a sprinten Alonso hatodik, Stroll nyolcadik helyen végzett. Az időmérőn mindketten Q3-ba jutottak, Alonso a harmadik sorból indulhatott, Stroll az ötödik sorból, ezredre azonos időt futva Piastrival, de neki kedvezett, hogy hamarabb teljesítette. A futamon Alonso negyedik helyezést ért el, a biztonsági autós szakasz után megelőzve Sainzot; Stroll hetedik lett.

Alpine

A Renault legjobb bakui eredménye Sainz ötödik helyezése 2018-ban.

2021-ben Alpine név alatt Alonso a nyolcadik helyről rajtolva hatodik helyezést ért el, Ocon a turbófeltöltő hibájából kiesett. Tavalyelőtt a Q3-ba jutó Alonso hetedik, a Q2-ig jutó Ocon tizedik lett. Tavaly Gasly kiesett az SQ1-ben, Ocon az SQ2-ig jutott, de miután utóbbinak parc fermé alatt módosították a felfüggestés beállítását, a sprinten és a futamon is a boxutcából indulhatott. A sprinten Gasly 13., Ocon 18. lett. Az időmérőn Gasly szintén a Q1-ben esett ki, a falnak ütközve a második piros zászlót okozva; Ocon a Q2-ig jutott. A futamon Gasly és Ocon 14–15. helyen végeztek.

Williams

A 2016-os Európa Nagydíjon Bottas hatodik, Massa tizedik lett. Két rekord is a csapathoz fűződött a hétvégén: az időmérőn Bottas nem hivatalosan mért csúcssebessége, a futamon pedig a kerékcsere gyorsasága Massa autóján (utóbbit azóta a Red Bull megdöntötte). A 2017-es Azeri Nagydíj a szezon csúcspontja lett a csapat számára. Stroll és Massa 8-9. helyről indultak. Massa feljött a harmadik helyig, Vettelt is szorongatva. A piros zászló utáni repülőrajtot 3-4. helyről várták, de Ricciardo mindkettejüket megelőzte. Massa a felfüggesztés sérülése miatt kiesett, Stroll viszont Vettel büntetése és Hamilton boxkiállása után második helyen találta magát. Bár az utolsó pillanatban Bottas megelőzte, így is önmaga első dobogójának örülhetett. 2018-ban Stroll nyolcadik lett, Szergej Szirotkin a rajt után Alonsóval ütközve kiesett. 2019-ben Russell és a Q1-es autótörés után boxutcából rajtoló Robert Kubica 15–16. helyen végeztek. Kubica áthajtásos büntetést is kapott a futam során, miután túl korán engedték felállni a boxutca kijáratához a rajtnál. 2021-ben Nicholas Latifi eredetileg 15. helyen futott be, de 30 másodperc időbüntetés miatt 16. lett; Russell váltóhiba miatt kiesett, a megtett táv révén a 17. helyen végzett. Tavalyelőtt Albon a 12., Latifi a 15. helyen végzett. Utóbbi előbb tíz másodperc büntetést kapott, mert helytelenül állt fel a rajtrácsra, majd utólag öt másodperc időbüntetést a kék zászló figyelmen kívül hagyása miatt, de utóbbi már nem változtatott a helyezésén. Tavaly Albon az SQ3-ba jutott, Logan Sargeant pedig az SQ2-ig, de miután utóbbi az SQ1-ben összetörte az autóját, piros zászlós megszakítást okozva, nem tudta folytatni a szétlövést, sőt vissza is léptették a sprintről. Az időmérőn mindketten Q2-be jutottak, a futamon Albon 12., Sargeant 16. lett.

RB

A Toro Rosso legjobb bakui eredménye Sainz nyolcadik helye 2017-ben.

Tavalyelőtt itt szerepelt az AlphaTauri a legjobban a szezon során: a negyedik helyről induló Gasly a dobogó harmadik fokára állhatott, az utolsó körben sikeresen állva Leclerc támadásait. A szintén Q3-ba jutó – és annak végén piros zászlót okozó – Tsunoda hetedik lett. Tavalyelőtt mindkét versenyző Q3-ba jutott, a futamon Gasly ötödik helyezést ért el, Tsunoda a 13. helyen végzett. Tavaly mindkét versenyző kiesett az SQ1-ben, a sprinten Nyck de Vries 14. lett, Tsunoda a felfüggesztés sérülésével kiesett. Az időmérőn Tsunoda a negyedik sorba kvalifikálta magát, míg az autóját a Q1-ben összetörő és piros zászlós megszakítást okozó de Vries 107%-on kívül teljesített, de engedték rajthoz állni. A futamon Tsunoda tizedik helyezéssel szerzett pontot, de Vries a 10. körben megütötte a falat, ami miatt megsérült a jobb első felfüggesztése, kiállni kényszerült, a biztonsági autót is be kellett küldeni miatta.

Kick Sauber

Önálló csapatként a Saubernek a 2016-os Európa Nagydíjon nem sikerült pontot szereznie. Az Azeri Nagydíjon 2017-ben Pascal Wehrlein tizedik, 2018-ban Leclerc hatodik helyezést ért el.

Alfa Romeo név alatt 2019-ben az időmérőn mindkét versenyzőt büntették: Kimi Räikkönen eredményét törölték, miután az első szárnya szabálytalannak bizonyult, így a boxutcából rajtolt; Antonio Giovinazzit erőforráselem cseréje miatt tíz hellyel hátrasorolták. Ebből a helyzetből Kimi tizedik, Giovinazzi 12. helyezést ért el. 2021-ben a Q1-ben Giovinazzi a 15-ös kanyarban odacsapta az autóját, és letört a jobb első kereke (akárcsak korábban Strollnak), így ő okozta a második piros zászló, mért kör híján az utolsó rajtkockából kellett indulnia. A futamon Kimi tizedik lett Giovinazzi előtt. Tavalyelőtt Bottas 11. helyen végzett, Zhōu hidraulikai problémával kiesett. Tavaly mindkét versenyző kiesett az SQ1-ben, a sprinten Zhōu 12., Bottas 16. helyen végzett. Az időmérőn kiestek a Q1-ben, a futamon Bottas 18. lett, Zhōu túlmelegedés miatt kiállt.

Haas

A 2016-os Európa Nagydíjon Romain Grosjean a 13., Esteban Gutiérrez a 16. helyen végzett, mindketten körhátránnyal. A 2017-es Azeri Nagydíjon Magnussen hetedikként szerzett pontokat, a futam során volt egy szép kettős előzése is Felipe Massa és Hülkenberg ellen. Grosjean 13. lett. 2018-ban Magnussen 13. helyen végzett, Grosjean falnak ütközve kiesett. 2019-ben Magnussen ismét 13. lett, Grosjean pedig fékhiba miatt esett ki. 2021-ben Mick Schumacher és Nyikita Mazepin a 13-14. helyen végeztek. Tavalyelőtt Schumacher 14. helyen végzett, Magnussen az erőforrás hibájával kiesett. Tavaly mindkét versenyző az SQ2-be jutott, a sprinten Magnussen 11., Hülkenberg 15. helyen végzett. Az időmérőn kiestek a Q1-ben, Hülkenberg a felfüggesztés parc fermé alatti módosítása miatt a boxutcából rajtolhatott. A futamon Magnussen 13., Hülkenberg 17. lett. Idén Magnussent a büntetőpontok összegyűjtése miatt helyettesíteni kell, Bearman indulhat helyette.

A bejegyzés trackback címe:

https://papirvb.blog.hu/api/trackback/id/tr7618491938

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása