Papír-vb

Papír-vb

Múltidéző III/15.

Maláj Nagydíj, Sepang

2017. szeptember 30. - F1 Hierro

A Maláj Nagydíj idén - ki tudja, mennyi időre - búcsúzik a világbajnokságtól. A legeredményesebb pilótának Sebastian Vettel számít a pályán négy győzelmével (és biztos az is marad), két éve Ferrarival is sikerült itt nyernie. A mai időmérő után nem úgy állnak a dolgok, hogy gyarapíthatná a győzelmei számát, de tavaly Fernando Alonso a McLaren-Hondával megmutatta, hogy utolsó helyről is lehet csodát tenni ezen a pályán, Vettelnek pedig ehhez egy jóval erősebb Ferrari áll rendelkezésére. Alonso amúgy háromszoros malajziai győztes, utoljára öt éve sikerült neki, az élete egyik nagy versenyét futó Sergio Pérez előtt. Lewis Hamilton mindössze egy Maláj Nagydíjat nyert három éve. A tavalyi verseny viszont fájó veszteséget jelentett neki a világbajnoki verseny futásban, idén élről indulva esélye lehet kiköszörülni a csorbát, amivel még közelebb kerülhetne a címvédéshez. Mellőle Kimi Räikkönen indul, aki kétszer nyert Sepangban, ebből a 2003-as különösen kedves lehet neki, hiszen első nagydíjgyőzelme volt. Rajta kívül a Red Bull is veszélyes lehet Hamiltonra, hiszen az istálló tavaly kettős győzelmet aratott Daniel Ricciardo vezetésével, és idén is ugyanúgy a második sorból indulnak, mint tavaly.

Idén újoncot is avatnak Sepangban, a Toro Rosso - egyelőre? - két verseny erejéig a GP2-es bajnok Pierre Gaslyt ülteti Danyiil Kvjat helyére.

Vandoorne

Első – és talán egyetlen? – malajziai versenye lesz.

Ricciardo

2006-ban az ázsiai Forma BMW sorozatban két hétvégén, öt futamon indulhatott a pályán. Legjobbja egy harmadik hely volt.

2011-ben a Toro Rosso pénteki tesztpilótája volt, 2012-ben a futamon 12. lett. 2013-ban a kipufogó hibája miatt kiállt, a megtett táv révén 18. helyezettnek számított. A 2014-es versenyt a Red Bull szárnyproblémái miatt volt kénytelen feladni. Tavalyelőtt tizedik lett. Tavaly negyedik helyről indult, majd a rajt után feljött másodiknak, maga mögött tartva csapattársát. Hamilton kiesése élre állt, az utolsó kerékcsere után gumielőnye révén megtartotta a vezető helyet, így megszerezte azévi egyetlen győzelmét.

Vettel

2007-ben a BMW–Sauber pénteki tesztpilótájaként vett részt a versenyhétvégén. Az első két malajziai rajthoz állása alkalmával nem szerzett pontot: 2008-ban a Toro Rosso hidraulikai hibája miatt adta fel; 2009-ben Red Bull-lal kipördült az esős versenyen, de a félbeszakítás miatt 15. helyezést ért el. Az utána következő két futamot viszont megnyerte. 2012-ben nem sikerült túl jól a versenye, 11. helyével lecsúszott a pontszerzésről, amiért egy bizonyos „uborkát” (= Narain Karthikeyan a HRT-ben) hibáztatott. 2013-ban immár harmadjára sikerült nyernie, viszont a győzelem fogadtatása felemás volt: csapattársát, Mark Webbert előzetes megállapodás („Multi21”) ellenére megelőzte. 2014-ben harmadik helyezést ért el. Tavalyelőtt itt szerezte első ferraris győzelmét. Tavaly ötödik helyről indulva a rajt után előbb Verstappennek koccant neki, majd belement Nico Rosberg autójába, ami után megsérült az felfüggesztése a és nem tudta folytatni a versenyt, a következő versenyre pedig három rajthely büntetést vitt magával.

Räikkönen

Első Maláj Nagydíját 2001-ben a Sauber–Petronas féltengelyének hibája miatt az elején feladni kényszerült. 2002-ben szintén kiesett, ezúttal a McLaren–Mercedes motorhibája miatt. A 2003-as futam viszont jelentős mérföldkövet jelentett: sikerült megszereznie Forma–1-es pályafutása első győzelmét. Ezután nullapontos versenyek következtek: 2004-ben váltóhiba miatt kiesett, 2005-ben kilencedik lett (bár leggyorsabb kört futottt), 2006-ban ismét kiesett a rajt utáni ütközés miatt. 2007-ben a Ferrari versenyzőjeként újra dobogóra állhatott: harmadik lett a két McLaren mögött; a következő évben pedig másodszor sikerült győznie a pályán. 2009-ben az eső miatt félbeszakított futamon 14. lett (a KERS problémája miatt nem is tudott volna részt venni az esetleges újraindításban, ezért a holtidő alatt inkább jégkrémezett). Ezután 2012-ben indult újra Lotusszal. Motorcsere miatt öt rajthely büntetést kapott, de a versenyen ötödik lett, leggyorsabb kört futva. 2013-ban szintén rajtbüntetést kapott, ezúttal három hellyel sorolták hátra, amiért Rosberget feltartotta az edzésen. A futamon hetedik lett. 2014-ben újra Ferrarival 12. lett. Tavalyelőtt negyedik helyezést ért el. Tavaly hatodik helyről rajtolva megismételte ezt a helyezést, átvészelve Rosberg agresszív előzését is.

Grosjean

2008-ban a GP2 Asiában második helyezést ért el a sprintfutamon.

Első Forma–1-es Maláj Nagydíján 2012-ben Lotusszal jól rajtolt, de utána ütközött Michael Schumacherrel, ami miatt mindketten kipördültek, pár kör múlva pedig a kavicságyban kötött ki. 2013-ban eddigi egyetlen malajziai pontszerzését érte el: hatodik lett a csapattárs Kimi előtt. A következő két évben mindkétszer lemaradt a pontról a 11. helyével. Tavaly a Haas fékhibája miatt esett ki.

Ericsson

A GP2-ben 2012-ben és 2013-ban egyaránt egy-egy kiesés és 13. hely volt a mérlege.

2014-ben Caterhammel 14. lett. Tavalyelőtt a Sauber színeiben kipördülés vetett véget a versenyének. Tavaly a 12. helyen végzett.

Gasly

A GP2-ben tavaly 11. lett a hosszú futamon, a sprinten viszont a dobogó harmadik fokára állhatott.

Idén itt mutatkozhat be a Forma–1-ben a Toro Rosso színeiben.

Pérez

A GP2 Asia 2008-2009-es szezonjában hatodik lett a sprintfutamon.

A Forma–1-ben 2011-ben indult először Sauberrel, elektronikai hiba miatt nem ért célba. 2012-ben viszont pályafutása eddigi legemlékezetesebb futamát produkálta: győzelmi esélyei is voltak, végül második helyen ért célba. 2013-ban McLaren–Mercedesszel kilencedik lett, leggyorsabb kört futva. 2014-ben Force Indiával elrajtolnia sem sikerült váltóprobléma miatt. Tavalyelőtt 13. helyen végzett. Tavaly hatodik helyezést ért el.

Alonso

2001-ben vett részt a futamon először, a Minardival 13. helyen ért célba. 2003-ban Renault-val megszerezve első pole pozícióját (a legfiatalabb edzéselső rekordját megdöntve, egészen a 2008-as monzai futamig tartva) és harmadik helyezése révén első dobogóját. Egy évvel később hetedik lett, majd 2005-ben élről indulva megnyerte a futamot. 2006-ban második lett a csapattárs Giancarlo Fisichella mögött, a következő évben pedig megszerezte első mclarenes győzelmét. A Renault-hoz visszatérve 2008-ban nyolcadik, 2009-ben a félbeszakadt futamon 11. lett. 2010-ben a Ferrari motorhibája miatt kényszerült feladni a versenyt két körrel a vége előtt (hivatalosan 13.-nak könyvelték el), 2011-ben hatodikként futott be. Kapott húsz másodperc időbüntetést is, de helyezését nem befolyásolta. 2012-ben immár harmadjára nyerte meg a versenyt, amivel megmutatta, hogy nem kell leírni a Ferrarit… 2013-ban ütközés miatt feladni kényszerült a futamot, 2014-ben negyedik lett. Tavalyelőtt itt volt első versenye a McLarenhez visszatérve (Melbourne-t a tesztbalesete miatt kihagyta), az erőforrás hibája miatt kiesett. Tavaly 45 rajthely büntetéssel indult az utolsó rajtkockából, ahonnan sikerült a hetedik helyre feljönnie.

Stroll

Első malajziai versenye lesz.

Massa

2002-ben a Sauber–Petronassal pályafutása második versenyén hatodik lett, megszerezve első pontját. 2004-ben ismét pontot szerzett, nyolcadikként. 2005-ben tizedik helyen végzett, amiért még nem járt pont. 2006-ban Ferrarival ötödik lett, megelőzve a csapattárs Schumachert. 2007-ben pole-ból indulva ezt a helyezést megismételte, az ezt követő két versenyen viszont nem szerzett pontot: 2008-ban ismét élről indult, de kicsúszott és a kavicságyban ragadt; 2009-ben kilencedik helyen végzett. 2010-ben hetedikként, 2011-ben ötödikként ért célba. 2012-ben mindössze 15. helyre futotta, majd 2013-ban ötödik lett. Williamsszel 2014-ben hetedik, tavalyelőtt hatodik helyezést ért el. Tavaly 13. helyen végzett.

Magnussen

2014-ben McLaren–Mercedesszel kilencedik lett. Tavaly Renault-val már a szabadedzésen rosszul indult a hétvégéje: kigyulladt az autója. A futamot erőátviteli problémák miatt feladta.

Hülkenberg

Első alkalommal az A1 GP 2006/2007-es szezonjában versenyzett a pályán, Németországot képviselve. A sprintversenyen második lett, a hosszú futamot megnyerte.

2010-ben Williamsszel tizedik lett, ez volt az első Forma–1-es pontja. 2011-ben a Force India pénteki tesztpilótája volt, majd 2012-ben kilencedik helyen végzett a versenyen. 2013-ban Sauberrel –folytatva az egyhelyes javítást – nyolcadik, 2014-ben újra Force Indiával eddigi legjobb itteni helyezését produkálva ötödik lett. Tavalyelőtt viszont nem sikerült pontot szereznie, 14. helyen végzett. Tavaly nyolcadik helyezést ért el.

Palmer

A GP2-ben 2012-ben és 2013-ban versenyzett a pályán, legjobb helyezése hatodik a 2013-as hosszú futamon.

Tavaly tizedik helyével itt szerezte első Forma–1-es pontját.

Ocon

Tavaly a Manor színeiben 16. helyen végzett. Kapott egy öt másodperces büntetést is boxutcai gyorshajtásért.

Verstappen

Tavalyelőtt Toro Rossóval hetedik lett. Tavaly a Red Bull színeiben harmadik helyről indult, később csapatársával a második helyért vívott, de megelőznie nem sikerült, az utolsó kerékcsere után a használt gumikkal már nem is volt esélye. Így második hellyel segítette kettős győzelemhez csapatát.

Hamilton

2007-ben pályafutása második versenyén második helyen futott be csapattársa, Alonso mögött. Eddig mindig pontot szerzett Malajziában: 2008-ban öthelyes rajtbüntetést kapott edzésen való feltartás miatt, a futamon ötödik helyre sikerült felzárkóznia. 2009-ben hetedik lett, ami egy pontot ért a félbeszakítás miatt. 2010-ben hatodik, 2011-ben húsz másodperces időbüntetéssel nyolcadik helyen végzett. 2012-ben élről indulva harmadikként állhatott dobogóra. 2013-ban Mercedesszel megismételte ezt a helyezést, bár ehhez kellett, hogy Rosbergnek megtiltsa a csapat az előzést, amit ő maga is elismert. Hozzá fűződött a futam legviccesebb pillanata: első kerékcseréjénél megszokásból a McLaren-boxba akart beállni. 2014-ben mesterhármast produkálva sikerült megszereznie első malajziai győzelmét. Tavalyelőtt ismét élről indult, de a futamon csak második lett Vettel mögött. Tavaly élről indult, de motorhiba miatt kiállni kényszerült, ami érzékeny veszteséget jelentett a világbajnokságért folyó küzdelemben.

Sainz

2010-ben a csendes-óceáni Forma BMW-ben 2+4 futamon indult a pályán, az első hétvégén elért egy második helyet, a négyfutamos hétvégén pedig kettőt megnyert (pontot vendégpilótaként nem kapott).

A tavalyelőtti Maláj Nagydíjon nyolcadik lett. Tavaly 11. helyen végzett.

Bottas

2012-ben a Williams pénteki tesztpilótájaként itt volt az első Forma–1-es hétvégéje. A futamon 2013-ban 11., 2014-ben nyolcadik, tavalyelőtt ötödik helyen végzett. Tavaly utóbbi helyezést 11. helyről rajtolva megismételte.

Wehrlein

A tavalyi futamon Manorral 15. lett.

A bejegyzés trackback címe:

https://papirvb.blog.hu/api/trackback/id/tr1012913521

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása